Tvrdí Vám Váš starý dobrý zedník, že nejlepší je postavit dům z “therm” tvárnic (cihel s dutinkami), protože ho pak nemusíte zateplovat? A staví z toho skoro všichni.
Kdo ale vyřeší tepelné mosty u oken, pozednice, atiky a jiných míst?
Co až přijde elektrikář, topenář a jiné profese a tyto cihly, jejichž pevnost je dána především jejich obvodem, Vám rozseká drážkami? Co na to statika domu?
Víte jakou dráhu může studený zimní vzduch urazit dutinkami cihly až třeba k zásuvce, u níž každý den večer sedáte a máte nepříjemný pocit chladu? Nebo naopak, pouštíte teplo z domu nekontrolovanými místy ven.
Toto se dá řešit dostatečnou neprůvzdušností domu (jeho utěsněním). Ta zajistí, že na Vás nebude foukat ze zásuvek a jiných nechtěných míst, nebude zbytečně unikat teplo, stejně jako u zimní bundy máte rádi, když na Vás netáhne.
Bohužel však doporučené zdivo “therm” je jednou z nejhorších možností pro zajištění neprůvzdušnosti (je potřeba utěsnit příliš mnoho rozsekaných a ucelených dutinek), asi jako horská zimní bunda se třemi knoflíky a neuzavíratelnými větracími otvory. Jak tuto utěsníte, aby Vám nefoukalo dovnitř? Myslím, že to bude vyžadovat nemalé úsilí.
“No, ale ten utěsněný dům nebude dýchat a bude plesnivět.”, upozorňuje další “praktik”, který se celý život pohybuje na stavbách.
Má pravdu, když se dům nevětrá a má velké množství “nepodařených míst” (tepelných mostů), což je u běžné výstavby i té rádoby pasivní či nízkoenergetické běžné, jsou tato ideální živnou půdou pro kondenzaci a plísně.
Jak tedy zamezit plísním a nechtěnému průvanu ze zásuvek, pod okny a z jiných míst?
Aby bylo zajištěno hygienické minimum čerstvého vzduchu v domě, je potřeba každé dvě hodiny velmi intenzivně na pár minut vyvětrat. No, ale pustíte si do domu v zimě mínus deset stupňů z venku? Určitě ne každé dvě hodiny, možná ráno a občas večer, když moc nemrzne a o noci a vydýchaném vzduchu v ložnici ani nemluvě.
Řešením je nucené větrání, kdy je zajištěn do domu trvalý přísun čerstvého vzduchu, “špinavý” vzduch je z domu trvale odváděn a navíc ještě dochází k výrazné úspoře tepla.
Pokračování a další informace zde najdete již brzy ….